22 marca 2017

Jaśminowe, bezglutenowe kluseczki ryżowe


CZEŚĆ!

Ryż- kiedy o nim myślę pierwsze co przychodzi mi na myśl to liceum i moi koledzy z klasy, którzy każdą wolną chwilę spędzali na siłowni, czasem nawet kosztem uczestniczenia w zajęciach. Jednak kiedy już się pojawiali to zawsze przynosili ze sobą wielkie torby naładowane po brzegi (a mówi się, że to  w torebce kobiety znajdziesz wszystko).


Podstawowym i nieodłącznym elementem tych toreb były pudła…masa pudełek z jedzeniem oczywiście. Kiedy zatem przychodziła odpowiednia pora, niezależnie od przedmiotu, wyciągali swoje zapasy i zaczynała się uczta. Początkowo nauczyciele reagowali- przecież jedzenie ma zapach ;) jednak chłopcy nie przejmowali się upomnieniami i jedli dalej. Nieraz zdarzało się że ktoś wchodzący z zewnątrz pierwsze co mówił „ale tu pachnie obiadem”.

Jednak przejdźmy do sedna czyli zawartości pudełek. Wszystkie one zawierały dwa podstawowe składniki- KURCZAK + BIAŁY RYŻ. Nie będę Wam pisać co do tego zestawu dodawali bo ja nadal nie wiem jak można dodać do takiego połączenia kefiru/maślanki truskawkowej…


No dobra, czyli już wiecie co przychodzi mi do głowy, gdy myślę o ryżu. Jednak, aby wymazać z pamięci biały, pozbawiony wartości ryż trzeba stworzyć nowe wspomnienia. Dziś mam propozycję na jedno- mianowicie kluseczki z pełnoziarnistego ryżu jaśminowego z dodatkiem mąki z ryżu brązowego! Mega pyszne i mega proste. Gorąco polecam i życzę Wam miłego dnia!


Składniki (2 porcje- na zdjęciu widoczna jest jedna)

Kluski
  • 80g Ryżu jaśminowego pełnoziarnistego
  • 60g Mąki z ryżu brązowego
  • Sczyta soli himalajskiej
  • 1 Łyżka nierafinowanego oleju kokosowego
  • 1 Duża cebula, posiekana w kostkę
  • 1-2 Ząbki czosnku, rozgniecione i posiekane

Ryżu gotujemy do miękkości ok. 35-40 minut i studzimy. Następnie blendujemy na gładką masę, dodajemy mąkę oraz sól i połączyć. Formujemy kulki- warto przygotować miseczkę do zwilżania dłoni, bo kluski się kleją. Wrzucamy na wrzątek i gotujemy ok. 2 minuty od wypłynięcia, łowimy i pozwalamy kluseczkom wyschnąć. Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy na nim czosnek oraz cebulę, gdy cebula zeszkli się dodajemy kluseczki i podsmażamy do uzyskania porządanego efektu. Klueseczki podałam z grzybami, ale wybór dodatków należy do Ciebie!

SMACZNEGO!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz